Szerintem nincs olyan ismerősöm, akit ne foglalkoztatott volna a kérdés: mit adtak nekünk a hettiták? Nos, például a vasat. Állítólag a hettiták voltak az elsők, akik képesek voltak megmunkálni ezt a fémet, sőt, az egyiptológusok körében terjedő legenda szerint az egyiptomiak ezért veszítették el a kádesi csatát a hettiták ellen, mert míg ők bronzkardokat lóbáltak, addig az ellenfeleik vadiúj vasfegyverekkel nyomultak. A kádesi csata amúgy arról híres, hogy II. Ramszesz fáraó a 13. században kb. az összes templom falára felvésette, milyen óriási-elsöprő-egyszerűen hihetetlen győzelmet aratott Hatti nyomorult fejedelmével szemben - aztán előkerültek a hettita források, amik alapján valószínűsíthető, hogy a csata kimenetele kb. döntetlen lett, miután mindkét fél súlyos veszteségeket szenvedett, és egyik se tudta már folytatni a küzdelmet..
Hogy mennyire volt vasuk a hettitáknak, az azért azonban korántsem annyira világos. Egyes kutatások szerint a hettiták valójában nem értettek a vas megmunkálásához (vagyis ők is bronzfegyverekkel harcoltak, az egyiptomiak szimplán csak elbénázták a kádesi csatát). Mások szerint a szövegek alapján egyértelmű, hogy meg tudták munkálni a vasat, csak azok nem maradtak fent.
Na de a Hettita Birodalom nem is volt a vas és acél országa, attól még számos más dologgal büszkélkedhetett. Hattusában, a birodalom fővárosban írt és alkotott a Kr. e. 14. században például egy bizonyos Kikkuli, mégpedig egy igen fontos témában: hogyan kell lovakat tenyészteni és idomítani.
És amúgy még egy fun fact: a hettita nyelv a legkorábban lejegyzett indoeurópai nyelv.
Ha valakiben felmerülne a kérdés ezek után: hol laktak a hettiták, illetőleg hol vagyok én jelenleg, nos, a válasz nagyon egyszerű: Anatóliában, a mai Törökország területén. Hattusa, ami ma Bogazkale néven fut (a falu neve korábban Bogazköy volt, ha valakinek így ismerősebb), a birodalom központja Ankarától kb. 200 km-re van (Ankarától én vezettem el ide!). Mindenkinek melegen ajánlom, hogy ha erre jár, látogassa meg, mert nagyon szép.