Bejrút az egyik legérdekesebb és számomra legátláthatatlanabb város, ahol eddig jártam. Itt aztán minden van: a libanoniak, örmények, szírek, szunniták és síiták, maronita keresztények, örmény keresztények, drúzok (ezekről majd igyekszem egy külön posztot írni). A vallási sokféleséget mutathatja például ez a kép: hirtelen nem jut eszembe, láttam-e bárhol máshol mecsetet és templomot ilyen közel egymáshoz (az előtérben amúgy azok a romok a római Berytus romjai):
Még talán ennél is váratlanabbul ért, hogy viszonylag sok házat látni, ami a polgárháborúból/2006-os libanoni-izraeli háborúból itt maradt. A város egyik felét szépen felújították, de még mindig rengeteg szétlőtt épülettel találkozhat az ember. Az egyiket a Sodeco téren, ahol anno a leghevesebb harcok dúltak, mára modern gallériává alakították:
(A kép forrása innen)
A 2006-os háború amúgy megjegyezném, hivatalosan nem ért véget. Egyik este otthon ültünk, és azt hittük, vihar közeleg - valahol a távolban mintha dörgött volna az ég. De nem láttunk sehol egy szál felhőt se, és az előrejelzés szerint nem is esett sehol se. A dörgés is olyan furcsa volt. Aztán felvilágosítottak, hogy valószínűleg csak a déli szomszéd harci gépei repültek be a libanoni légtérbe, annak szokott ilyen hangja lenni - de ne aggódjunk, csak repkednek, nem bombáznak vagy ilyesmi.
Szintén meglepő volt Libanonban, hogy teljesen európai életsílussal találkoztam. A belvárosban sétálva ha nem tudom, hogy a Közel-Keleten vagyok, nem tűnik fel. Tele van bárokkal, péntek esténként részeg emberekkel. A nők nemhogy kendőt nem hordanak, de sokan közülük miniszoknyában járnak. Mint megtudtam amúgy, Bejrút a plasztikai sebészet közel-keleti fellegvára, és a felső rétegekből sokan plasztikai műtétet kapnak a 18. születésnapukra... Más városokban/falvakban nem ennyire szabadak a nők, és jártunk olyan helyen is, ahol mindenki kendőt hordott - mindenesetre ilyen szintű szabadsággal még egy arab államban sem találkoztam. Újra rá kellett döbbennem, még mindig mennyire homogén területként gondolok Észak-Afrikára és a Közel-Keletre - pedig mekkora óriási különbségek vannak az országok között.