Éveken keresztül kellett mindenféle nagyon bonyolult, ámde annál nagyobb jelentőségű elméleti szakcikkeket olvasnom a "kultúra" fogalmáról, a kultúrák találkozásának folyamatáról, a kulturális termékek átvételéről, satöbbi. Mégis nagyon butának éreztem magamat, amikor Jerashban, az ókori Gerasában, felharsant a skót dudaszó (egészen pontosan ebben a színházban: a skótdudás piciben az egyik alak ott a színpad előtt):
(Találtam róla egy 2011-es videót, ami pont ugyanitt készült).
A "miért játszik skót dudán egy jordániai beduin" kérdésre szerencsére viszonylag egyszerű a válasz. Jordánia területe a 20-as években angol közigazgatás alá került. Ekkoriban alapult a Jordán Hadsereg, amely sok mindenben követte a Brit Hadsereget, például hogy a katonazenekarban skótdudások is helyet kapnak - akiket eredetileg Egyiptomból és Szíriából importáltak (erről részletesebben itt). Azóta, bizonyára kellemes hangzása és vicces neve miatt, a skótduda része a jordán kultúrának. Már csak a skótkockás palesztin kendő hiányzik, és minden a helyére kerül.
(A fotó forrása innen)
Jerasht amúgy mindenki ajánlom meglátogatni, aki Jordániába készül - nagyon szép római kori város, talán jobban is tetszett, mint Petra. Mi hat órát töltöttünk ott, és nem láttunk mindent... Matematika iránt érdeklődő olvasóknak fun fact: itt született Nikomakhosz, A bevezetés az aritmetikába c. mű szerzője.